Przejęcie spółki nie ma wpływu na zwolnienie z podatku u źródła
Połączenie przez przejęcie spółki zagranicznej przez alternatywną spółkę inwestycyjną nie będzie miało wpływu na bieg dwuletniego okresu posiadania akcji koniecznego dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania dywidendy WHT.
Tak wynika interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z 20 lipca 2020 r. (0111-KDIB1-3.4010.174.2020.2.JKT).
Alternatywna spółka inwestycyjna (ASI, wnioskodawca) prowadzi działalność w zakresie inwestycji w instrumenty finansowe. ASI zamierza przeprowadzić połączenie przez przejęcie holenderskiej spółki kapitałowej, w której ma udziały. Spółka holenderska posiada natomiast ponad 10 proc. udziałów w innej polskiej spółce. Wskutek połączenia ASI stanie się akcjonariuszem polskiej spółki.
Wnioskodawca wskazał równocześnie, że przed zakończeniem procesu przejęcia spółki holenderskiej przez ASI polska spółka podejmie uchwałę o wypłacie dywidendy na rzecz spółki holenderskiej, do której znajdzie zastosowanie zwolnienie z podatku u źródła przewidziane w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Planowana wypłata dywidendy i przejęcie zostanie formalnie zakończone przed upływem dwuletniego okresu posiadania akcji podmiotu polskiego przez spółkę holenderską, co jest jednym z warunków zastosowania zwolnienia. ASI chciała potwierdzić, że planowane przejęcie spółki holenderskiej nie będzie miało wpływu na bieg dwuletniego okresu posiadania akcji koniecznego dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania dywidendy podatkiem u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta